דד"ר אורן בן לולו הינו מומחה לכירורגיה אורתופדית המתמחה בהחלפת מפרק הברך בגישה הצידית והקדמית. ד"ר בן לולו משמש כמנהל מחלקת האורתופדיה במרכז הרפואי בני ציון, וכיו"ר משותף של החברה הישראלית לניתוחי ברך וירך, ומאחוריו מאות ניתוחי החלפת מפרק הירק בגישה הצידית והקדמית.

החלטה על ניתוח החלפת מפרק הירך

החלפת מפרק הירך עשויה להידרש עקב סיבות שונות, ביניהן שחיקת הסחוס המפרקי עד כדי מצב של חשיפת העצם שמתחת, דבר המוביל להגבלה תפקודית ולכאבים. השחיקה עשויה להיגרם בנסיבות שונות כגון זיהומים קודמים של המפרקים, מחלות אוטואימוניות, מחלות ילדות של הירך, טראומות ישנות, שבר בצוואר הירך, טיפול בסטרואידים, ועוד. במידה והטיפולים השמרניים לא הביאו לתוצאות המקוות, וההתוויות לביצוע הניתוח נכונות, בפגישה של המטופל עם ד"ר בן לולו יוחלט על ביצוע החלפת מפרק הירך.

כיצד מבוצע הניתוח?

ד"ר בן לולו מבצע כאמור החלפת מפרק ירך בגישה הצידית ובגישה הקדמית הישירה, כאשר הבחירה בסוג הטיפול תלויה בהיבטים רפואיים ואנטומיים שונים. מאחר שהגישה הקדמית מציעה מספר יתרונות על פני הגישה הצידית (ובכל מקרה נחשבת לטובה ביותר כיום), היא תהיה הבחירה הראשונה במידה שאין התוויות כנגדה.

יחד עם זאת, במידה שקיימת אי התאמה, כגון עיוות מהותי של המפרק, יבצע ד"ר בן לולו ניתוח בגישה הצידית. ניתוח זה כולל חתך דרך השרירים בצד הירך על מנת להגיע אל המפרק, ולאחר מכן הסרת החלק הפגוע והחלפתו במשתל המלאכותי. יש לציין כי גם ניתוח זה מאופיין שיעור הצלחה גבוה ולמעשה זהה להחלפת ירך בגישה הקדמית הישירה, כאשר 9 מתוך 10 מנותחים בממוצע מספרים על הקלה מהותית בכאבים, הגדלת טווח התנועה והטבת איכות החיים.

ניתוח בגישה הקדמית הישירה

במרבית המקרים ניתן לבצע את הניתוח בגישה הקדמית הישירה, אשר בשנים האחרונות תופסת תאוצה. היתרון המרכזי שלה טמון בכך שהגישה אל מפרק הירך אינה נעשית דרך השרירים אלא ביניהם, בחלק העליון של קדמת הירך, ובין קבוצות שרירים המקבלות עצבוב מעצבים שונים. כתוצאה מכך קטן מאוד הסיכון לפגיעות עצביות המחלישות את השרירים.

יש לציין כי מדובר בשיטה המחייבת מיומנות גבוהה במיוחד מהמנתח על מנת שלא לגרום נזק לשרירים או לעצם, וכמובן שעליו לעבור הכשרה בגישה הקדמית הישירה ורצוי שיהיה בעל ניסיון רב. בהינתן זאת, היתרון העיקרי של הגישה הקדמית על פני הגישה הצידית או האחורית, הוא שמקבלים הקלה מהירה בהרבה מהכאבים. בנוסף, הניתוח נמשך פחות זמן וכרוך בפחות כאבים והאשפוז קצר יותר. כמו כן, ההחלמה והשיקום מהניתוח הינם יותר מהירים, עם ניידות טובה בהרבה, פחות צליעה וללא צורך לשמור על ישיבה גבוהה או פיסוק בין הרגליים. על כן, החזרה לשגרת החיים היא מהירה ויש פחות סיכון לסיבוכים.

לפרטים נוספים וקבלת ייעוץ, הנכם מוזמנים לפנות אל ד"ר אורן בן לולו בטלפון 04-6069906.

סגירת תפריט